Jaké máme příze

10.09.2013 21:58

Příze jsou různé kvality. Ty opravdu kvalitní jsou dražší, ale mají mnoho předností. Tak například vlna, bavlna, kašmír, hedvábí, v poslední době bambus, jsou příze, které sají vlhkost, tedy pot a zadržují ho v sobě, aniž bychom měli pocit, že jsme zpocení ale ani necítí nic naše okolí. Tedy pokud se v tom svetru nepaříme celý ½ rok .

Jsou to materiály vhodné na všechno oblečení. Od čepic přes svetry, až po ponožky.

 

Všechny tyto příze jsou rozděleny podle druhu živočicha, ze kterého ji získáváme. Např. z běžných oveček je čistá střižní vlna, vhodná na všechno, ale ponožky z ní, můžeme nosit v zimě do bot, v létě jen tak doma. Sají pot, nohy máme stále v suchu a v teple.Tato vlna se pro snadnější údržbu míchá většinou s akrylem.

 

Merino

je vlna z ovcí stejnojmenného plemene, je silně zkadeřená, měkká, s vynikající izolační vlastností a vysokou savostí. Vlnaje schopna vstřebat až 30% vlhkosti, aniž bychom topocítili na těle.Chceme-li 100% merino, máme k dispozici jak naše, tak zahraniční výrobce. U nás dnes už snadno k dostání. Např. u našich spolupracujících firem.

 

Baby merino

je čistá vlnA učená pro NEJEN pro miminka, zejména v létě na vlňáčky, v zimě na čepice a svetry. Děti jsou stále v suchu a teple. V zimě má tato vlna úžasné tepelné vlastnosti. Je to jediné přírodníduté vlákno, které udržuje dvojnásobek tepla i když je mokré.  Další její výhodou je úprava superwasch, říkají, že lze prát i v pračce. ALE NEDOPORUČUJI TO.

 

Všichni, kdo žijí na horách, ať u nás nebo v zahraničí, nepoužívají jinou přízi, než čistou vlnu.

 

Kašmír

je vlna z kašmírských koz, nejkvaůitnější, velice jemná, lehká, hřejivá a savá. Pletenina je tenká, lehká a velmi teplá.

 

Mohér

je dlouhá lehká vlna z  koz chovaných v horách,  většinou se přidává k jemným vláknům, jako je například hedvábí nebo umělé příze. Úplet z nich je lehoučký, nadýchaný, velmi hřejivý. Každý výrobek z ní je hodný závidění.

 

Angora

na tu si možná vzpomenete vy, nebo vaši prarodiče, když hodně lidí na vesnicích chovalo angorské králíky – dnes jsou sporadicky vidět na výstavách drobné zvěře- je to dlouhá, velmi jemná a teplá vlna, ze které jsou krásné pletené výrobky.

 

Alpaka

úžasná vlna z domestikovaných lam – nejjemnější existující vlna na lehoučké krásné pletené výrobky, ať už vzorované, nebo hladké, vždy jsou elegantní a hodné závisti okolí.

 

Crossbret

vlna různě křížených ovcí, zachovávající všechny vlastnosti každé vlny – tj. hřejivost, savost, izolační vlastnosti.

 

Mezi nejvíce používané rostlinné příze, zejména na letní oblečení, patří zejména:

 

Bavlna

často s různými příměsemi – např. s bambusem – to je úžasné spojení dvou přírodních materiálů, Výrobky z nich jsou vzdušné a savé. Navíc bambus není při zpracování chemicky ošetřován, takže je i protialergenní, stejně jako bavlna.

 

Hedvábí

současná móda se k němu stále více vrací. Je pravda, že spojení hedvábí kašmír, hedvábí mohér, je dražší, ale zase je ho menší spotřeba a výrobky z něj vždy stojí za to. Jsou kásné už svým materálem.

Zpět