Merino

16.04.2016 08:19

Merino vlna - vše co potřebujete vědět (vlastnosti, schopnosti, údržba)

Vloženo: 23. 12. 2010

Merino vlna
Ovčí merino vlna pochází ze speciálně vyšlechtěných ovcí, žijících v chladnějších a vlhčích oblastech (Nový Zéland, Austrálie). Ovce chrání v drsné přírodě nejtechničtější přírodní vlákna, která člověk sice nedovede vyrobit, ale naštěstí je umí zpracovat. Tato vlákna jsou mnohem jemnější než tradiční vlna. Merino vlna je hedvábně jemná, má vysokou schopnost izolace a je prodyšná. Spodní prádlo Devold se vyrábí z dlouhých vláken velmi jemné merino vlny, díky kterému poskytuje uživateli pohodlí a měkkost. Každé vlákno je zvlněné a elastické, což přináší vysokou odolnost a dlouhou životnost textilie. Díky pružnosti vlákna se vlněné oblečení nemačká. Vlněná vlákna jsou velice hydrofilní a mají vysokou absorpční schopnost. Vlna se netaví ani nehoří, poskytuje také vysokou ochranu proti UV záření. Její produkce je šetrná k životnímu prostředí a její produkce je založená na principu obnovitelných zdrojů.

Merino vlna - přírodní termostat
Teplo když ho potřebujete. Vlna Merino dokáže zahřívat i ochlazovat lidské tělo. Má vynikající schopnost odvádět vlhkost od těla ve skupenství páry. Syntetické tkaniny odvádí až po zkapalnění a proto mohou studit.

Izolační schopnost 
Díky kombinaci kadeřavosti, jemnosti, speciální struktuře vlákna a technologie pletení dokáže i tenká vrstva vlny zahřát.

Hřeje i když je vlhká 
Z hlediska funkce jedna z nejdůležitějších vlastností. dokáže pojmout vlhkost až do 35% svého objemu aniž by to člověk pocítil. Povrch vlny je vododpudivý.

Žádný zápach 
Vlna není vhodné prostředí pro život bakterií. Prádlo DEVOLD® nezapáchá ani po opakovaném, mnohonásobném propocení

Neškrábe
Vlas vlny Merino má tloušťku 15 až 25 mikrometrů. Většina lidí začíná cítit škrábání od vláken silnějších než 28 mikrometrů. Tenčí vlákna neškrábou, protože se při kontaktu s pokožkou ohýbají. Vlákno, které používá DEVOLD® má průměr 18,5 mikrometrů.

Vysoká prodyšnost 
Každé vlákno vlny Merino dýchá skrz svoji vnitřní strukturu. Na rozdíl od syntetických vláken, jejichž prodyšnost je určena množstvím mezer v látce. Proto hustě pletené tričko z umělých vláken nedýchá (jako igelit). Naopak hustě tkaná vlněná látka je stále výborně prodyšná.

Doporučuje se pod GORE-TEX a další membránové oblečení - jako spodní vrstvu pod membránové oblečení doporučuje vlněné termoprádlo firma GORE. Devold je ideální pod softshellové oblečení s membránou Winstopper nebo svrchní bundy s membránou Gore-Tex.

Přirozenou vlastností vlny je eliminace účinků UV záření.

Ohnivzdorná
Voda a protein dodávají vlně přírodní ohnïvzdornost. Vlna hoří při daleko vyšších teplotách než umělá vlákna.

Vlna merino je vysoce hydrofilní vlákno, které dokáže absorbovat vysoké množství vlhkosti. Syntetické tkaniny tuto schopnost nemají. V praxi to znamená, že oblečení ze 100% merino vlny může nasát až 35% svého objemu vlhkostí, aniž byste pocítili na těle vlhkost. To je důvod, proč se ve vlně cítíte sušší a proč vás vlněné oblečení udržuje v teple.

Tkanina z merino vlny izoluje extrémně dobře. Vlákno má velmi kadeřavou strukturu, díky níž vznikají miliony maličkých vzduchových kapes, které se postarají o izolaci tělesného tepla.

Vlna merino pracuje podle tělesné teploty v souladu s tělesnou termoregulací. Teplotu těla reguluje pohlcováním a uvolňováním vlhkosti. Toto zajistí, že vaše tělo bude mít stejnou teplotu i při změně intenzity pohybu. Když je chladno a vlhko, merino vlákno tuto vlhkost pohlcuje a vytváří tzv. sorpční teplo. V teplém prostředí merino vlna reguluje teplotu procesem „ochlazování odpařováním“. Tento způsob je stejný jako ten, který používá naše tělo - uvolňuje pot k ochlazování.

Merino vlna má stálý přirozený odpor k růstu počtu mikrobů a schopnost zadržování zápachu. Prádlo můžete nosit řadu dní bez stopy zápachu. Důvodem je v kombinace mimořádné schopnosti vlny pohlcovat vlhkost a pachy.

Zpět